Domovní telefony

Domovní telefony jsou samostatným druhem spojovacích prostředků – vyznačují se především velmi nízkým napájecím napětím (obvykle 6 až 8 V) pro hovorové i vyzváněcí obvody. Umožňují koncový provoz mezi dvěma stanicemi, mezi jednou stanicí a dveřním vrátníkem, případně v malé samostatné domácí síti několika stanic. Pro vzájemné propojení více stanic není užita ústředna, ale pro vyzvánění protistanic jsou použita tlačítka, hovor probíhá na společném vedení (s možností poslechu kteroukoliv stanicí). Pro systém více stanic tak bylo nutno instalovat větší množství propojovacích vodičů pro signalizaci.

Předválečná výroba

Díky své jednoduchosti byly domovní telefony vyráběny celou řadou velkých i malých výrobců. První provedení byla ve dřevěných nebo plechových krabičkách, později se začínají objevovat výlisky z bakelitu (termosetu) či jiných hmot. Řada dílů byla použita ze standartních telefonních přístrojů. Mezi hlavní producenty domovních telefonů patřily v meziválečném období v Československu firmy Telegrafia, Elektrotechna, Siemens-Halske, Bratři Prchalové a další. Ve třicátých letech zažívaly domovní telefony rozmach díky výstavbě činžovních domů, ve kterých byly vytvářeny malé sítě pro vnitřní spojení (resp. Pro spojení domovníka s nájemníky). Často se tak objevují domovní (bytové) telefony se dvěma tlačítky s označením „Domovník“ a „Prádelna“. Domovnické přístroje byly vybaveny tlačítky pro vyzvonění protistanice, eventuálně speciálními číselnicemi.

Poválečná výroba – první přístroje Tesla

Vznik koncernu Tesla těsně po druhé světové válce prakticky znamenal pokračování výroby ve znárodněných podnicích.  Jedinou pohledovou změnou tak bylo jiné logo – k vidění jsou přístroje vzoru Ericsson (Bratři Prchalové) či Siemens se znakem Tesla. Tento způsob vydržel dlouhá léta, neboť tehdejší národní hospodářství se snažilo vykročit zcela jiným směrem.

Tesla 4FP 110 08 a 110 14

V polovině šedesátých let vznikl první sériově vyráběný domovní telefon z vlastní konstrukce Tesly Liptovský Hrádok. Tvar byl oblý a připomínal tak „většího bratra“, telefonní přístroj T65S. První série byla v černé barvě z bakelitu (termosetu), s opletenou šňůrou. Pro otevření dveřního zámku (event. pro vyzvánění protistanice) bylo použito tlačítko pod mikrotelefonem, v horní části krytu byla kovová mřížka. Tyto telefony nesly označení 3FP 110 00.

Drobnými úpravami vznikl následně přístroj 4FP 110 08 – stále v černé barvě, ale již z termoplastu. Nově byla konstruována třípolohová vidlice společně s tlačítkem – při zavěšeném mikrotelefonu byla poloha klidová, při vyvěšeném mikrotelefonu poloha provozní a při stisku čelní plochy vidlice bylo možné otevřít dveřní zámek. Konstrukčně téměř shodné provedení je již k vidění i v barevných variantách pod označením 4FP 110 14 - šedá, slonová kost, modrá či cihlová červeň.

Mikrotelefonní šňůra u přístrojů 4FP 110 08 je pletená z černých vodičů. U barevných přístrojů je šňůra výjimečně plastová hladká, ale ve většině již kroucená jako u standardních telefonních přístrojů.

Varianty:

        - 3FP 110 00 – bez vidlicového přepínače (černý termoset)

        - 4FP 110 08 – s vidlicovým přepínačem, v černém provedení (černý termoplast)

        - 4FP 110 14 – s vidlicovým přepínačem, v barevných provedeních (probarvený termoplast)

Zajímavostí je, že přístroje 4FP 110 08 a 4FP 110 14 vypadají na první pohled tvarově shodně, ale není tomu tak. Černé provedení 4FP 110 08 mělo vlastní mikrotelefon (sluchátko) a korpus byl nepatrně kratší, zatímco v případě přístrojů 4FP 110 14 byl použit mikrotelefon z běžných telefonních přístrojů a díky tomu byl i prodloužen tvar korpusu.

Tesla 4FP 110 18 – 23

Podobně jako u standartních telefonních přístrojů T65S a T65H byl v témže období vytvořen i jiný model odlišných tvarů u domovního telefonu. Hranaté provedení (po vzoru přístroje T65H) umožnilo do krytu zapustit více tlačítek a tak vzniklo více funkčních variant pod označením 4FP 110 18 až 23. Tento typ již umožňoval nejen komunikaci s dveřním vrátníkem, ale i mezi více stanicemi navzájem. Použití tak bylo možné nejen pro domluvu v rámci bytu (domovní telefon), ale například i jako jednoduché dispečerské zařízení (pro spojení až šesti stanic mezi sebou bez napojení do jiné sítě).

Telefon je složen ze základní desky, na které je připevněna deska plošného spoje, dále z barevného krytu a mikrotelefonu. Na desce plošného spoje je pérový svazek (přepínač pod vidlicí), bzučák a přívodní svorky.

Protože lidé (a zejména malé děti) často nechávali vyvěšený mikrotelefon, což zatěžovalo napájecí obvod a současně bylo možné byt odposlouchávat kteroukoliv jinou stanicí (nebo v horším případě byl zvuk přenášen dveřním vrátníkem až na ulici), bylo v typech 4FP 110 20 a 4FP 110 23 montováno tlačítko reproduktoru místo vidlice. Hovor pak bylo možné uskutečnit pouze při stisknutém tlačítku. Do těchto variant se již nedávala vidlice (škvíra po ní zůstala prázdná).

Varianty:

        - 4FP 110 18 – s pěti tlačítk y pro vyzvonění protistanic (A-E) a otevírač dveřního zámku

        - 4FP 110 19 – s jedním tlačítkem pro otevírání dveřního zámku

        - 4FP 110 20 – s dvěma tlačítky (zvonek a reproduktor), provedení bez vidlice

        - 4FP 110 22 – se šesti tlačítky pro vyzvonění protistanic (A-F)

        - 4FP 110 23 – se čtyřmi tlačítky pro vyzvonění protistanic (A-D), tlačítkem zvonku a reproduktoru

Hlasitá bytová stanice 4FP 130 03

Hlasitá bytová stanice nahrazovala domovní telefon. Byla dodávána v soupravě s centrálním zesilovačem a elektrickým vrátníkem. Na jeden centrální zesilovač bylo možné v bytových domech připojit až 50 hlasitých bytových stanic. Na krytu bylo umístěno tlačítko s klíčem pro aktivaci elektrického vrátníku a dále dvoupolohový kolébkový přepínač bez aretace pro řízení směrů simplexního hovoru – stisk levé části znamenal poslech, stisk pravé části pak možnost mluvení. Při uvolnění bylo zařízení uvedeno do klidu.

Výrobce v dobovém prospektu uvádí možné barevné provedení bílé (s červeno bílými doplňky), šedé (s černo-bílými doplňky), zelené (s bílo-černými doplňky) a červené (s bílo-černými doplňky).

Tesla 4FP 110 26 – 33 (DT77)

Domovní telefon řady DT77 byl určen jak pro obytné prostory, tak pro samostatné spojení v rámci malých provozoven. Vyráběn byl v různých funkčních i barevných provedeních, pro umístění na stěnu i na stůl. Rozměry telefonu jsou 77 x 65 x 216 mm, hmotnost 0,5 kg (nástěnné provedení), resp. 0,7 kg (stolní provedení). Výrobce v prospektu uvádí celkem 4 barevné kombinace: bílá/červená, bílá/modrá, bílá/zelená a šedá/šedá. Dále bylo možné vybrat délku mikrotelefonní šňůry: buďto 1,3 m nebo 2,0 m.

Provedení domovního telefonu DT77 podle všeho nebylo příliš zdařilé, zejména kvůli častému zapadávání vidlice, kterou bylo nutno ostrým předmětem „vydloubnout“ ven.

Varianty:

        - 4FP 110 26 – nástěnný, s tlačítkem pro otevírání dveřního zámku a signalizačním tlačítkem

        - 4FP 110 27 – nástěnný, se zábranou odposlechu, s tlačítkem pro otevírání dveřního zámku a signalizačním tlačítkem

        - 4FP 110 28 – nástěnný, s tlačítkem pro otevírání dveřního zámku a devíti tlačítky pro volbu protistanice (A-I)

        - 4FP 110 31 – stolní provedení, s tlačítkem pro otevírání dveřního zámku a signalizačním tlačítkem

        - 4FP 110 32 – stolní provedení, se zábranou odposlechu, s tlačítkem pro otevírání dveřního zámku a signalizačním tlačítkem

        - 4FP 110 33 – stolní provedení, s tlačítkem pro otevírání dveřního zámku a devíti tlačítky pro volbu protistanice (A-I)

Tesla 4FP 110 36 – 39 (DT85)

Domovní telefon řady DT85 byl určen pro bytové domy hromadné i individuální výstavby (jinými slovy pro panelové i rodinné domy) a různé instituce. Vyráběn byl v různých funkčních i barevných provedeních, pro umístění na stěnu i na stůl. Výrobce v prospektu uvádí celkem 5 barevných kombinací: hnědá/béžová, hnědá/oranžová, hnědá/šeď pastelová, khaki/khaki a hnědá/hnědá; z pozdějších let výroby je ale k vidění i kombinace bílá/bílá (popř. bílá s jinými uvedenými barvami). Dále bylo možné vybrat délku mikrotelefonní šňůry: buďto 1,3 m nebo 2,0 m. Rozměry domovního telefonu DT85 jsou 82 x 213 x 54,5 mm; hmotnost přístroje nástěnného provedení je 0,45 kg a stolního provedení 0,58 kg.

Například pro rodinné domy byly tyto telefony dodávány v sadě domácího dorozumívacího zařízení DDZ (4FY 110 00) ve složení 2 x domovní telefon 4FP 110 37, síťový napáječ, elektrický zámek, elektrický vrátník, 3 x montážní krabice a 2 x tlačítkový ovladač (zvonkové tlačítko). Pro dispečerská spojení byly dodávány sady s přístroji 4FP 110 39 s možností přímé volby kterékoliv protistanice, sady s jedním dispečerským telefonem 4FP 110 39 a pobočnými telefony 4FP 110 38 (pro spojení pouze účastníků s dispečerem, nikoliv mezi účastníky navzájem), eventuelně kombinace těchto sestav. Možné bylo i doplnění těchto sestav o elektrický vrátník.

Provedení domovního telefonu DT85 bylo celkem zdařilé a vyrábělo se déle než 25 let. Hlavním pohledovým znakem byl otvor v mikrotelefonu, kterým bylo možné prostrčit během hovoru prst pro lepší uchopení. Zajímavostí je, že tvarově téměř shodný typ vyráběl i polský výrobce, ale bez otvoru v mikrotelefonu.

Varianty:

        - 4FP 110 36 – nástěnný, signalizace bzučákem, s tlačítkem pro otevírání dveřního zámku

        - 4FP 110 37 – nástěnný, elektronická akustická signalizace, s tlačítkem pro otevírání dveřního zámku a signalizačním tlačítkem

        - 4FP 110 38 – nástěnný, elektronická akustická signalizace, se zábranou odposlechu, s tlačítkem pro otevírání dveřního zámku a                     signalizačním tlačítkem

        - 4FP 110 39 – nástěnný, elektronická akustická signalizace, s tlačítkem pro otevírání dveřního zámku a osmi tlačítky pro volbu                         účastníků (A-H)

        - 4FP 110 40 – stolní, elektronická akustická signalizace, se zábranou odposlechu, s tlačítkem pro otevírání dveřního zámku                               a signalizačním tlačítkem

        - 4FP 110 41 – stolní, elektronická akustická signalizace, s tlačítkem pro otevírání dveřního zámku a osmi tlačítky pro volbu                                 účastníků (A-H)

Příslušenství domovních telefonů Tesla

Základním příslušenstvím je v každém případě napájecí zdroj, hlasitá stanice (mluvítko) aotevírač dveřního zámku.

  
Všechna práva vyhrazena TELEFONIUM.CZ (2017-2020)
info@telefonium.cz