Krátký průlet dějinami telefonie

Mnoho oborů lidské činnosti prožívá svůj boom, jiné nás provázejí stále, ani je nevnímáme. Jsou však i odvětví lidské činnosti, které jsou na ústupu či už nenávratně zmizely v historii. Mezi takové můžeme počítat analogovou telefonii, tedy obousměrný způsob přenosu lidského hlasu na velkou vzdálenost v reálném čase elektrickým signálem v podobě střídavého napětí.

Vynálezem telefonu se trápilo několik vědců a výzkumníků (zejména P.Reiss, A.Meucci, E.Gray, A.G.Bell), praktickým vítězem byl ale 14.února 1876 Alexandr Graham Bell, který na rozdíl od svých konkurentů tímto vynálezem získal slávu a zbohatl. Vynález se po několika měsících přesvědčování a prezentací dočkal praktického využití. Zpočátku fungoval pouze jako vzájemné spojení dvou stanic, nicméně už v roce 1878 vzniká první telefonní ústředna ve měste New Haven ve státě Connecticut v USA (současně zde byl vydán i první telefonní seznam).

V Českých zemích se objevuje funkční telefon v roce 1881 v podobě jednotlivých koncových spojení (ze správní budovy dolu Richarda Hartmanna v Ledvicích na nádraží v Duchcově, z bytu cukrovarníka Bedřicha Freye do cukrovaru v pražských Vysočanech). První (tehdy ještě manuální) veřejná telefonní ústředna byla otevřena 11.srpna 1882 v domě U Richterů na Malém náměstí v centru Prahy, k ní byli připojeni první abonenti.

V roce 1888 bylo v českých zemích zavedeno první meziměstské telefonní spojení Ústí nad Labem s Teplicemi, následně v roce 1889 spojení Prahy s Vídní. Zpočátku byly jednotlivé městské telefonní sítě v českých zemích zřizovány soukromými společnostmi. To se ovšem rakousko-uherskému mocnářství nezamlouvalo, proto od roku 1892 veškerou telefonní síť přebírá c.k. Poštovní úřad.

Automatické spojování telefonních hovorů se datuje od roku 1892, kdy byla uvedena do provozu první automatická telefonní ústředna ve městě La Porte ve státě Indiana v USA. Počátek automatizace telefonního provozu v Československu přichází ale až v roce 1925. První automatická ústředna byla podle všeho zprovozněna v Kuklenách u Hradce Králové, nicméně obrovským počinem v automatizaci sítě bylo zprovoznění několika automatických ústředen v Praze koncem roku 1925.

V tehdejším Československu probíhala telefonizace postupně, pomocí manuálních i automatických ústředen. Významným byl rok 1953, kdy byla ukončena plošná telefonizace všech měst a obcí v ČSSR zavedením telefonu do poslední obce Krajná Bystrá na východním Slovensku (mimo jiné rodiště komunistického funkcionáře Vasiľa Biľaka).

Prvním nesmělým krůčkem k digitalizaci čs. telefonní sítě byla instalace ústředny E10 ve Vlašimi v roce 1979. V osmdesátých letech tak byly vedle sebe v provozu jak nejjednodušší systémy MB (místní baterie), automatické ústředny různých generací až po spojovací systémy digitální. Od roku 1992 se digitalizace stává jasným programem, který končí po deseti letech 27.6.2002, kdy byla vypnuta poslední veřejná analogová telefonní ústředna v Praze Řepích.

Analogová zařízení jsou dodnes k vidění i k provozu v podobě telefonních přístrojů a pobočkových ústředen, jsou však postupně vytlačována digitálními zařízeními. Telefonium.cz je prostorem, který dokládá tuto kapitolu lidské činnosti prostřednictvím ukázky především koncových zařízení, tedy telefonních přístrojů, pobočkových ústředen a dalších zařízení především z produkce československého telekomunikačního průmyslu.


  
Všechna práva vyhrazena TELEFONIUM.CZ (2017-2020)
info@telefonium.cz