Meziřadiče a řadová zapojení

Meziřadiče

Telefonní meziřadiče byly nejjednodušším zařízením, které umožňovalo spolupráci dvou telefonních přístrojů na jedné společné státní lince. Jednalo se v zásadě o přepínače, které byly buďto v samostatné obvykle nástěnné skříňce (s připojením běžných telefonních přístrojů) nebo byly vestavěny v hlavním přístroji. Meziřadiče umožňovaly i komunikaci hlavní a vedlejší pobočky navzájem bez obsazení státní linky.

Řadová zařízení

V meziválečném období byla řadová zapojení poměrně oblíbena pro svou jednoduchost a byla používána v řadě menších firem a provozů. Rozsah býval od 1 státní a 2 poboček až po 3 státní a 15 pobočkových stanic.

Přístroje byly zapojeny paralelně se vzájemným vyzváněním nebo s přístupem na státní linku, jejíž obsazení bylo signalizováno na každém přístroji terčovou návěstí. Výhodou byla úspora spojovacích prvků (relé, voličů) oproti pobočkovým ústřednám, ovšem  za cenu velkého počtu mechanických přepínacích prvků v každém přístroji a vyššího počtu propojovacích vodičů.

Každý z účastníků tak mohl volit přímo ostatní účastníky řadového zapojení (klíčem nebo tlačítkem obvykle s mechanickými závislostmi), stejně tak mohlo být ze kteréhokoliv přístroje učiněno volání na státní linku.


Řadové telefonní zařízení Tesla ŘADO 1/3 až 2/5

Tesla proto z jisté setrvačnosti vyráběla zařízení ŘADO 1/3 (pro 1 státní a 3 pobočné linky) a ŘADO 2/5 (pro 2 státní a 5 pobočkových linek). Zařízení ŘADO se skládalo z jednotlivých telefonních přístrojů speciální konstrukce a nástěnné reléové skříňky.

Maximum dílů je shodné pro obě verze, u menší výstavby jsou nepoužitá tlačítka zaslepena. Tvar přístrojů vychází z řady „K“ s plechovou základnou, předsunutou pro umístění indikačních a ovládacích prvků. Ovládání bylo tlačítkové, spojovací obvody byly v tomto provedení již řízeny prostřednictvím relé. Reléová spojovací skříň tak byla v rozsahu malé pobočkové ústředny, takže tato zařízení Tesla postupně přestala vyrábět a nahradila je právě pobočkovými ústřednami (zároveň s úsporou vzájemných propojovacích vodičů).

  
Všechna práva vyhrazena TELEFONIUM.CZ (2017-2020)
info@telefonium.cz